Aksaray Merkez
+90 506 270 86 19
+905062708619
Aksaray / Merkez

Çocuklarda Tuvalet eğitimi? Özel Çocuklarda Tuvalet eğitimi? Nasıl olmalı ?

Çocuklarda Tuvalet eğitimi? Özel Çocuklarda Tuvalet eğitimi? Nasıl olmalı ?

Özel Bireylerde Tuvalet Eğitimi

Bir çok özel bireyin anne ve babasını yakinen ilgilendiren konumuzu şuanda ele alacağız.

Tuvalet ihtiyacı her insanda en önemli ihtiyaçlardan birisidir ve çocuk gelişiminin önemli basamaklarından birisi olup alt bezinden kurtulmanın sona ermesinin aynı zamanda yoludur.

 Tuvalet Eğitimine başlamadan önce birkaç sorumuz olacak

Tuvalet eğitimi ne kadar sürecek bazı çocuklarda birkaç hafta bazı çocuklarda birkaç ay veya daha fazla buradaki en önemli nokta anne ve babanın bu eğitimi ne kadar bildiği çocuğun bu konuda hazır olup olmadığıdır.

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Genellikle anne ve babalar çocuğunu 2.5 yasına geldiğinde çocuğunun hazır olduğunu düşünürler.

1-Hazır olup olmadığını anlamak için çocuğun tuvalet ve banyodaki tavırlarını gözlemlemek çok önem taşımaktadır. Banyodaki tavırlarında durumun ne olduğunun farkına varmalı ve gerekli görsellerle veya yeni nesil oyuncak klozetle  anlatılmalı ardından taklit olarak durumu devam edip etmediğini gözlemleyin.

2-Çocugunuz için doğru ve uygun malzemeyi satın alın.

Örneğin çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık veya klozete uygun adımlık ayak altı destek alın.

3-Ayak altı desteğin en önemli özelliği bacaklar flexion hareketine gidip normal alaturka tuvalette olduğu gibi karın kaslarının ve anal sfinkterlerin gevşeyip dışkılamak için en hazır olduğu zamandır ayak altı destek bu yüzden çok önemlidir. Ve aynı zamanda yakların yere değmesi özellikle fiziksel engelli bireylerin denge problemi veya düşme korkusu yaşamayacak şekilde planlanmalı çocuğa o güven verilmelidir.

4-Burada en önemli dikkat etmeniz gereken başka bir nokta ise bir rutin oluşturmak olacaktır. Çocuğunuzu günde en az bir kez üzeri giyinikken bir kez lavaboya oturtun. Bu aile düzeninizdeki bağırsak hareketliliğinin en uygun olduğu saateler olabilir örneğin sabah kahvaltı sonrası öncesi veya banyo sonrası şeklinde diyebiliriz.

5- Rutinin amacı bunu kabul edip bunun bir ihtiyaç olup kendisinin durumu arzuhâl edene kadar devam etmesini oturtmaktır. İlk denmenizde veya birkaç sonrası denemenizde tepki alırsanız çocuğunuzu aşırı zorlamaya gitmeyin. Kısa bir ara verip farklı bir güne veya aynı gün tekrar oturmasını deneyin.

6- Aynı rutini bir sonrakinde bezini çıkarıp deneyin ve durumun nasıl olması gerektiğini konuşamayan özel çocuklarda eğitici kartlarla anlatabilirsiniz. Ve ardından hemen alışmasını beklemeyin buradaki davranış hemen oturmayacaktır. Sabırlı olun. Bu davranışın oturması için en önemli şey doğru zamanlamadır bir üst basamakta belittik ve zorlamama.

7-Kendi kendine  durumu belirtip tuvalete gidip oturmak isteyene kadar rutini devam ettirin. Tabiki her tuvalete oturup kalktıktan sonra el yıkama eğitimini unutmamalıyız.

8-Eğitici kartlarla veya durumun eğitimini verdikten sonra bezdeki kakayı klozete veya lazımlığa döküp sifonun çekilmesini çocuğunuza gösterip çekmesine izin verin. Sıkıştığı zaman veya idrar veya gaitasının geldiğinde tuvalete gitmesi gerektiğini anlatıp zaman zaman yemek sonrası veya gün içerisinde tuvalet ihtiyacının olup olmadığını sorun gelmese bile uyun zamanlarda tuvalete gidip otursun çünkü anal sfikter kasları o uygun oturma pozisyonunda gevşeyecek ve dışkılama işlemi olacaktır.

9-Ne zaman isterse yardımcı olacağınız konusunda çocuğunuza güven verin ve lazımlık kullanıyorsanız çocuğunuzun sürekli gözü önünde bulundurun. Artık yavaş yavaş alt bezinden tek kullanımlık kiloda geçmeye başlayın.  Kiloda önce gün içinde birkaç saatle başlayın ve tekrar bezle devam edebilirsiniz. Geceleri yine bezlemeye devam edebilirsiniz. Bu süreyi zamanla artırın ve artık büyük normal çocuk kiloduna geçme vakti durumunuza göre artık geliyor.

10-Her çocuk tuvalet eğitimi sırasında altına kaçırabilir ona bu durum için kızmayın. Cezalandırmayın. Durumu ve kaslarını duyusunu öğrenirken bu durum normaldir bir sonrakine unutmaması lavaboya gitmesi gerektiğini altını temizlerken çocuğunuza anlatın. Gündüz eğitimine bu durumu tuvalet eğitimini kazanan kadar devam edin artık gece eğitimi biraz sizi zorlasada artık gece lavaboya kalkıp çocuğunuzu tuvalete kaldırın oturtun altı halen gece bezli veya bez bağlamak istemiyorsa çarşafının  altına naylon serebilirsiniz.

11-Gece tuvalet eğitimi uzan zaman alabilir bazen haftalar bazen aylar bazen yıllar. Bu durundan özellikle anne ve babalar asla yorulmamalı ve pes etmemelisiniz.

12-Gece eğitimine başlamadan önce yatmadan hemen önce lavaboya götürün ve su tüketimini sıvı tüketimini azaltın. Bu durum gece kuru günlerin sayısını azaltacaktır.

13- Artık gece çişi veya ihtiyacı gelirse size seslendiğine kulağınız çocuğunuzda olsun yardımcı olun bir süre daha artık tuvalet eğitimini tamamlamak üzeresiniz.

Artık süreç sona geldi ve artık rahatsınız bir sonraki çocuğunuza kadar emeğiniz için anneler babalar teşekkür ederiz.

Not: Gece tuvalet ihtiyacı fazla oluyor fazla altına kaçırma oluyorsa çocuğunuzun potasyum değerlerine aktırın gerekirse potasyum fazla içeren besinlerle besleyebiliriniz.

Yeşeren Umutlar Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi/Aksaray     Aksarayrehabilitasyon

                                                                                                                   Uzm. Fizyoterapist Yavuz Selim Şahin

Sizi Arayalım

Bizimle iletişime geçmeyi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Güler yüzlü ekip üyelerimizden biri sizinle iletişime geçecektir.

    X
    Sizi Arayalım